Goji (Lycium barbarum)
Kineski narod je od davnina govorio o tri biljke života. To su ginseng, vresak i goji bobice. U nekoliko pokrajina Kine i područja u Tibetu, ova biljka raste u prirodi kao samonikla i taj deo se zovu Goji pojas i tu je smatraju svetom biljkom. Godinama unazad ova biljka osvaja Ameriku i Evropu i koristi se kako u ishrani tako i u medicini zbog svojih neverovatnih sastojaka.
Iako se smatra da je Goji nova, čudesna voćna vrsta na evropskom kontinentu, dokumentovano se zna da je introdukovana u Evropu u XVII veku. Ime 'Goji' je novijeg datuma i vodi poreklo od kineskog naziva za ovu biljku 'Gou Qi Zi'. Goji jako lepo izgleda i kao ukrasna biljka u vrtu. U toku jedne godine žbun moze i da se utrostruči. Odgovara mu naše klimatcko područje te se uspešno gaji.
Ono što je novijeg datuma jeste da ova voćka skreće pažnju čudesnom lekovitošću i kod nas. Nalazi se na prvom mestu biljaka po količini antioksidanata koje poseduje u uništavanju slobodnih radikala. U 100 grama goji bobica ima fantastičnih 25.300 jedinica, četiri puta više od trećeplasirane šljive i drugoplasiranog nara. Zbog veoma dobrog izvora gvožđa , kao i vitamina C , upotreba gojija u prevenciji i lečenju anemije ne sme biti izostavljena.Visoka koncentracija selena , vitamina C i karotenoida mu daje fantastična antioksidantna svojstva. Polisaharidi omogućavaju pravilan rad i prevenciju bolesti debelog creva , pospešuju apsorpciju minerala , stabilišu nivo šećera u krvi , stimulišu funkcije imunog aparata. Dobar je za vid, štiti oči od odumiranja žute pege izazvane delovanjem slobodnih radikala, smiruje nervozu, a pospešuje i pamćenje, pomaže u zaštiti od različitih oblika raka, dobar je za srce i kod povišenog krvnog pritiska, a koristi se i u borbi s rakom grlića maternice, za lečenje impotencije i uvećane prostate, kod mršavljenja, jača metabolizam i daje prirodnu slatkoću, koja savršeno zamenjuje šećer.
Bez razlike na lekovitost plodova, ona rađa jedinstvene crvene plodiće koje možete jesti sveže ili sušene, kao lekoviti dodatak Vašem musli doručku ili čaju. Prema kazivanju starosedelaca sa Himalaja, ko svakodnevno jede GOJI živi od 120-150 godina. Za čuvenog kineskog travara Li Quing Yuen se smatra da je živeo 250 godina, a jeo je plodove Goji svaki dan.
Mi Vam ne možemo obećati dugovećnost Li Quing Yuen-a, ali vredno je obratiti pažnju na lekovitost ove biljke!
Stručni tekstovi: