BRUSNICA
Evropska brusnica (Vaccinium vitis-idea L.)
Evropska brusnica se od američke brusnice razlikuje po tome što je grmasta, a ne puzavica poput američke.
Grm evropske brusnice raste oko 40 cm u visinu i isto toliko u širinu, te se stoga sadi u redovima. Ima manji plod od američke, međutim osim ovoga – sve ostalo je isto.
To znači da zahteva istu ph vrednost od 3 do 6, procenat humusa minimum 5, navodnjavanje rasprskivačima, prihranu NPK đubrivima, branje češljevima za branje, zamke za krtice itd. Ne zahteva prekrivanje zemljišta peskom prilikom podizanja zasada, ali umesto toga voli piljevinu četinara (eventualno treset). Plodovi imaju izuzetnu hranljivu vrednost sa puno bioaktivnih materija sa zaštitnom ulogom u organizmu. Kod evropske brusnice se koristi list koji se koristi u farmaceutskoj industriji.
Američka brusnica (Vaccinium macrocarpon L.)
Američka brusnica je nisko grmasta puzavica iz porodice Vaccinium, koja raste tako što prekriva celu površinu svojim izdancima.
Prirodno poreklo joj je Severna Amerika, međutim to ne znači da ne može da raste u našim krajevima. Uzgaja se u čitavom svetu. Sorte koje se uzgajaju i koje su u upotrebi su Red Star, Pilgrim (ove dve su i zvanično registrovane u Srbiji), Stevens, Ben Lear, Hamilton, Bergman, Howes, McFarlin, Crimson Queen i tako dalje.
Samo voće je prilično kiselo, a ne slatko – što je mišljenje mnogih koji su probali i kupuju samo sušenu brusnicu iz prodavnice, jer brusnica u takvom obliku je prethodno bila potopljena u prirodni voćni šećer tj. fruktozu – kako bi sa namerom imala 'slatkast' ukus zbog konzumacije.
Razmak sadnje za evropsku brusnicu: 30cm x 90cm
Razmak sadnje za američku brusnicu: 1-1.5m x 2.5m
Stručni tekstovi: