Ogrozd - i lep i koristan
Ogrozd je žbunasta, listopadna voćka koja se naziva često i grožđem severa, jer može da uspeva znatno severnije od vinove loze, a njegovi plodovi, bobice variraju po obliku i boji, kao i plodovi vinove loze.
Plod je najčešće crvene boje pokožice, ali može da bude i žut, zelen ili beo. Pokožica je maljava ili glatka. Plodovi savremenih sorata mogu da budu vrlo krupni i do 40 do 50 grama. Zeleni plodovi ogrozda beru se u maju za industrijsku preradu (kompot), a zreli u junu i julu za potrošnju u svežem stanju.
Prema svojstvima zemljišta ogrozd je znatno manje izbirljiv od ostalih vrsta jagodastih voćaka. Možemo ga uspešno uzgajati na zemljištima kisele, neutralne i alkalne reakcije. Kako je kalcifilna biljka (tj. biljka koja voli zemljišta bogatija kalcijumom), možemo ga uzgajati i na karbonatnim zemljištima.
Rezidba ogrozda se svodi na proređivanje i zamenu starijeg drveta radi podsticanja novog prirasta, kao i prosvetljivanje unutrašnjeg dela žbuna. Rezidba se obavlja svake godine, a svake treće treba da bude oštrija radi regeneracije celog žbuna.
Razmak sadnje: 2m x 1m